Skip to Content

O klávesových zkratkách

Klávesové zkratky jsou kombinace určených kláves, které po stisknutí vyvolají nějakou akci. Může jít o napsání speciálního znaku, manipulaci s aktuálně otevřeným programem, ale také spuštění jiného programu, přepnutí mezi běžícími aplikacemi nebo třeba spuštění přehrávání hudby. Jejich účel je jasný, urychlují práci s počítačem, často nás ušetří nutnosti sahat pro myš, mnoho aplikací je dokonce možné ovládat pouze prostřednictvím klávesnice (tak, jak to mají rádi filmoví tvůrci v Hollywoodu, když točí film o hackerech apod.). Není nutné si je všechny pamatovat, ale mnohdy nám ušetří spoustu práce a proto se hodí alespoň některé využívat.

Jak na to?

Klávesové zkratky nejčastěji obsahují klávesy CTRL, ALT (případně ALT GR), SHIFT a FN (typická pro notebooky). Při používání je třeba dbát na to, že ačkoliv pravá klávesa CTRL i SHIFT mají stejnou funkci, klávesy ALT a ALT GR se liší.

Klávesové zkratky mohou být však tvořeny i pouze jednou klávesou, pak jde nejčastěji o některou z horních kláves F1 až F2. V takové situaci je jejich používání nejjednodušší, stačí příslušné tlačítko stisknout a akce se provede.

Je-li klávesová zkratka tvořena více tlačítky, použijeme ji tak, že postupně stiskneme a držíme klávesy v pořadí, jak je vidíme v návodu. Obvykle tedy začínáme klávesami CTRL, ALT, ALT GR, SHIFT a FN, končíme například nějakým písmenem nebo číslicí. Ve chvíli, kdy držíme všechny klávesy stisknuté ve správném pořadí a uvolníme je, můžeme očekávat kýžený efekt.

Pro přehlednost se klávesové zkratky zapisují obvykle ve tvaru KLÁVESA + KLÁVESA. Důležité je, že klávesu + nemačkáte, píše se do zápisu kvůli přehlednosti, například abychom odlišili funkční klávesu v horní části klávesnice F1 od písmene F a číslice 1 (to bychom zapsali jako F + 1).

Normy a standardy

Vzhledem k tomu, že výrobci a autoři softwaru mají zájem na tom, aby se jejich programy uživatelům dobře používaly, snaží se dodržovat zvyklosti v použití klávesových zkratek. Díky tomu ve chvíli, kdy se naučíte klávesové zkratky jednoho programu, máte u dalšího velmi usnadněnou práci. Navíc kvalitní software často umožňuje původní nastavení změnit na takové, které bude vyhovovat vašim potřebám více.
story | by Dr. Radut